پنج‌شنبه, 27 تير 1398
عنوان : شهرهاي‎ ‎آغري و ماكو خواهرخوانده شدند‎ ‎
کد خبر : ۱۸۰۷
تاريخ :
 ۱۳۸۹/۰۸/۱۱ 
ساعت : ۱۰:۴۷:۴۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 
 

شهرهاي آغري و ماكو خواهرخوانده شدند

 

عصر روز پنجشنبه  مورخ 6/8/89 درحاشيه اجلاس همكاري هاي اقتصادي آذربايجان غربي با پنج استان هم مرز تركيه، اين يادداشت تفاهم به امضاي شهرداران دو شهر رسيد .

شهردار ماكو در مراسم اين يادداشت تفاهم، با اشاره به اراده دولت هاي ايران و تركيه براي تقويت همكاري ها، گفت: ما نيز در اين راستا و در قالب شهرستان هاي مختلف اقدام به توسعه همكاري با شهرهاي مرزي مي كنيم.

' فخرالدين هاشم زاده ' افزود: اميدواريم اين خواهر خواندگي بتواند در توسعه روابط و تعميم رفت و آمدها بين ساكنان دو شهر مفيد واقع شود. وي گفت: از اين پس هر شهروند آغري كه به ماكو سفر كند همچون شهروندي ماكويي به شمار خواهد رفت.

شهردار آغري نيز گفت: ما به شدت علاقه مند به توسعه روابط با شهرهاي مختلف ايران هستيم كه در نخستين گام يادداشت تفاهم خواهر خواندگي با شهر ماكو را به امضا رسانديم. ' حسن ارسلان ' ، افزود: اين يادداشت تفاهم به پروتكل نهايي پنج استان هم مرز تركيه با آذربايجان غربي افزوده مي شود. استان ' آغري' با جمعيت 530 هزار نفري در منطقه شرق آناتولي واقع شده و استان آذربايجان غربي از قسمت شمال غربي با اين استان هم مرز است. شهر آغري نيز با جمعيت 282 هزار نفر داراي امكاناتي از قبيل دانشگاه و فرودگاه مي باشد. فاصله شهر آغري تا مرز بازرگان 135 كيلومتر است.

جلال زاده در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری صدا و سیمای مرکز ارومیه نتایج اجلاس توسعه همکاری های اقتصادی آذربایجان غربی با استان های مرزی ترکیه را موفق ارزیابی نمود و بر پیگیری اجرای هرچه سریع تر تفاهمات این اجلاس تاکید کرد.

استاندار آذربایجان غربی همچنین ضمن تاکید بر پیگیری مصوبات اجلاس های قبلی، خواستار پیگیری ایجاد شهرک صنعتی مشترک به عنوان دومین شهرک صنعتی مشترک دنیا بین ایران و ترکیه در مرزهای آذربایجان غربی شد.

وی به تشریح مصوبات مهم اجلاس اخیر آذربایجان غربی با استان های مرزی ترکیه پرداخت و گفت: ایجاد خط هوایی بین ارومیه و وان در جهت تسهیل در تردد و فعالیت های تجاری و اقتصادی بین دو منطقه، ارتقای سطح فعالیت های گمرک سرو، تقویت بازارچه های مشترک مرزی بین دو کشور و فعال شدن گمرک رازی و کاپی کوی، را از تفاهمات این اجلاس نام برد.

جلال زاده ایجاد شرکت سرمایه گذاری مشترک بین آذربایجان غربی و استان های مرزی ترکیه را از مهمترین تفاهم نامه های این اجلاس نام برد و گفت: ایجاد این شرکت سهم مهمی ر ا در توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین دو منطقه بر عهده خواهد داشت.

 وی همچنین ایجاد دروازه جدید در منطقه بورالان و دیل اوجی و بر پایی نمایشگاههای اختصاصی اقتصادی و تجاری را از دیگر مفاد تفاهمات این اجلاس نام برد.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری با اشاره به اشتراکات فرهنگی و مذهبی میان مردم دو کشور گفت: مردم این دو منطقه در طول تاریخ آیین ها و مراسمات مشترکی با هم داشته اند که عید نوروز یکی از این آیین هاست.

وی افزود: در این راستا در این اجلاس پیشنهاد دادیم که آیین عید نوروز به عنوان یک پیوند فرهنگی بین دو منطقه، هر سال به میزبانی یکی از استان های مرزی ایران و ترکیه برگزار شود.

وی ادامه داد: در این اجلاس در رابطه با تعمیق ارتباطات علمی بین دو منطقه بحث و تبادل نظر شد و توسعه و گسترش مناسبات و همکاری های دانشگاهی مورد تاکید قرار گرفت.

 جلال زاده برپایی نمایشگاه فرصت ها و مزیت های سرمایه گذاری و همچنین معرفی دستاوردهای فنی و مهندسی استان در حاشیه برگزاری این اجلاس را در معرفی پتانسیل های آذربایجان غربی موثر خواند و گفت: پیشرفت های چشمگیر صنعتی، تولیدی و علمی آذربایجان غربی در سال های اخیر، شرکت کنندگان در این اجلاس را غافلگیر کرد.

وی معرفی توانمندی های آذربایجان غربی در سطح ملی و بین المللی را از اولویت های مدیریت استان برای جذب سرمایه گذاری خارجی عنوان کرد و گفت: مطمئن هستیم شرکت کنندگان در این اجلاس سفیران تبلیغ جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان غربی در سطح جهان خواهند بود.

 یادآور می شود:  استان آذربايجان غربي با بيش از 43 هزار كيلومتر مربع وسعت و حدود سه ميليون نفر جمعيت با موقعيت جغرافيايي ويژه و دارا بودن قريب هزار كيلومتر مرز با سه كشور همسايه از جمله مناطق حساس و مهم ايران محسوب مي شود .

دارا بودن بيش از يك ميليون هكتار زمين زير كشت و از طرفي دومين دارنده منابع آب كشور، اين استان را به قطب كشاورزي تبديل كرده است.

بطوري كه با توليد بيش از يك ميليون تن سيب مقام اول كشور ، يك ميليون و دويست هزار تن چغندر مقام دوم و مقام چهارم توليد انگور كشور را داراست .

بدون شك آذربايجان غربي قطب صنايع غذايي در كشور محسوب مي شود بطوري كه با چهارصد واحد صنايع غذايي فعال استان 60 درصد انواع كنسانتره و آب ميوه كشور در اين استان توليد و صادر مي شود كه از اين حيث نيز حائز مقام اول مي باشد.

در بخش صنعت نيز در استان آذربايجان غربي 2550 واحد مورد بهره برداري قرار گرفته است.

چهار كارخانه سيمان با ظرفيت توليدي 5 ميليون تن ، يك پتروشيمي فعال و دو واحد در دست احداث كارخانه هاي فولاد و مقام چهارم معدني كشور با 42 عنصر با ذخاير بالا از آن جمله اند .

اين استان با دارا بودن درياچه منحصر بفرد اروميه ، اماكن تاريخي متعدد خصوصا دو اثر ثبت شده جهاني تخت سليمان و قره كليسا و طبيعت زيبا بعنوان قطب گردشگري نيز محسوب مي شود .

صنعت سد سازي در اين استان بومي سازي شده بطوريكه 10 سد با ظرفيتي بالغ بر 5/2 ميليارد متر مكعب موجود بوده و تعداد 10 سد ملي بزرگ و 5 سد استاني كوچك را نيز در دست ساخت مي باشد كه ظرفيت تنظيمي پشت سد هاي استان به 5/4 ميليارد متر مكعب افزايش خواهد يافت .

 فرودگاه بين المللي ، راه آهن متصل به اروپا و راه هاي مواصلاتي گسترده و پايانه هاي مرزي متعدد و مرزهاي طولاني با سه كشور تركيه ، عراق و جمهوري خود مختار نخجوان و نيز ايجاد شهرك صنعتي مشترك ايران و تركيه ، منطقه آزاد تجاري ، صنعتي ماكو و منطقه ويژه اقتصادي سلماس اين استان را به قطب اقتصادي منطقه تبديل خواهد نمود .

تحصيل130 هزار دانشجو در دانشگاههاي استان نيز نشان از نيروي انساني متخصص و رشد آموزش عالي در استان مي باشد .

 

استاندار استان حکاری ترکیه در آیین اختتامیه اجلاس توسعه همکاری های اقتصادی آذربایجان غربی با استان های مرزی ترکیه با تشکر از برگزار کنندگان این اجلاس و میهمان نوازی خوب مردم و مسئولین آذربایجان غربی گفت: امیدواریم این اجلاس گام موثری در راستای توسعه همکاری های مشترک بین استان های مرزی ترکیه و آذربایجان غربی باشد.

معمر ترکر با ارائه گزارشی از روند برگزاری این اجلاس اظهار کرد: در پنج کمیسیون جانبی این اجلاس نیز راه های گسترش همکاری های همه جانبه بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به وجود روابط تاریخی و عمیق بین مردم دو کشور افزود: باید تلاش کنیم روابط بین دو کشور در ابعاد مختلف بیش از گذشته توسعه یابد.

وی ادامه داد: در این اجلاس به دنبال توسعه ارتقای روابط دو جانبه هستیم و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

وی در خاتمه با اشاره به فرا رسیدن عید قربان این عید را به تمامی مسلمانان جهان و به ویژه مردم مسلمان دو کشور دوست و همسایه ایران و ترکیه تبریک گفت.
                                                                                                                                                     


تعداد بازدید : 544

بازگشت                    نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V5.0.4.0

V5.0.4.0